Tímto krátkým článkem bych vám chtěla pomoct, dát pár tipů, jak si ulehčit život, a v neposlední řadě vás všechny uklidnit. Také jsem si tím totiž prošla a není to tak strašné, jak se na první pohled zdá.
Na sociálních sítích najdete spousta názorů. Kdekdo vám poradí, že je důležité začít s přípravou na přijímačky už ve třeťáku a někdo naopak, že stačí poslední půl rok. Já se osobně řadím spíš k těm druhým, reálně učit jsem se začala až někdy v únoru. Je ale pravda, že materiály a zápisky jsem sháněla mnohem dřív. Pokud jste nervózní, tak je také fajn projít témata, o kterých předem víte, že vám budou trochu dělat problém. Pro mě to například bylo pár témat z fyziky, které jsem tak projížděla už někdy od října. Ne že bych se jí vyloženě učila, ale snažila jsem se látce porozumět a vše postupně vstřebat.
Jednou z nejdůležitějších věcí k úspěšným přijímačkám je mít všechny materiály k učení. Já jsem díky karanténě a covidu moc zápisků ze školy neměla a to málo, co jsem si zapsala, nebylo moc kvalitní. V tomhle ohledu mě tak zachránily zimní přípravné kurzy, na které jsem chodila už ve třeťáku. Získala jsem na nich většinu materiálů, ze kterých jsem se další rok učila, a i spoustu znalostí, které mi nějak tak pasivně zůstaly v hlavě. O rok později jsem se divila, kolik jsem se toho stihla nevědomě naučit. Pokud jste teď ve čtvrťáku, tak nevěšte hlavu. Za jeden rok to můžete stihnout úplně v pohodě.
Poté, co seženete materiály k dané látce, je čas se vrhnout na samotné učení. To je upřímně nejdůležitější část celého procesu. Já jsem si vždycky nejdříve projela danou kapitolu z materiálů z kurzu a pak jsem se vrhla na modelové otázky, které se k tématu vázaly. Moje vysněná škola byla 2. LF UK, a tak jsem se primárně soustředila na ni. Tohle bych vřele doporučila. Za mě je lepší projíždět primárně modelovky na jednu fakultu a ostatní mít jako vedlejší a podívat se na ně později. Všechny problematické modelovky jsem si zapisovala a pak se k nim později během přípravy vracela. Celkově jsem každou knížku modelových otázek 2. LF stihla projet jen dvakrát, takže jsem byla ráda, že mám problematické otázky zapsané bokem a můžu se k nim kdykoliv vrátit. Na fyziku bych vám doporučila si všechny vzorečky vypsat na speciální papír. Usnadní vám to učení a opakování těsně před přijímačkami.
Nebudu lhát, tohle bylo hodně náročné. Většina lidí vám poradí, ať se soustředíte hlavně na přijímačky a že maturitu nějak dáte. Jenže já jsem celý rok měla pocit, že maturita je to nejdůležitější a bez ní se mi zhroutí svět (taky nás o tom spousta učitelů intenzivně přesvědčovala). Věděla jsem, že s ní ale nemůžu strávit tolik času. Většinu otázek jsem si tak sehnala od spolehlivých zdrojů a v pohodě to stačilo. Dřív jsem se ale začala učit na přijímačky a na otázky jsem se vrhla až těsně před svaťákem. Maturovala jsem z chemie a biologie a budoucím medikům bych to doporučovala. Modelovky se dost tematicky prolínaly s tématy k maturitě a bylo to tak jednodušší. U fyziky vím, že bych se na maturitu musela učit mnohem víc než na přijímačky. Ale pokud vás baví a přijde vám jednodušší, tak proč ne.
Přípravu na pohovor jsem od začátku nijak nehrotila. Věděla jsem, že mi nedělá problém mluvit s lidmi a docela jsem si věřila. Těsně před přijímačkami jsem si jen projela témata k pohovorům. Neučila jsem se je, jenom jsem si ke každému něco málo zjistila. Myslím, že taková příprava bohatě stačí a pohovoru se rozhodně nebojte.
Všem z vás, kteří jste to dočetli až sem, bych chtěla popřát spoustu štěstí. Všechno to nějak dopadne a třeba se za rok uvidíme na stejné fakultě. Pokud byste chtěli postrčit v přípravě tím správným směrem, přihlaste se na náš celoroční kurz nebo zimní kurz a my lektoři z řad mediků a lékařů uděláme maximum pro to, abychom vás na vaši vysněnou fakultu připravili.